Jak na čtení a psaní

Co bude důležité v prvních školních dnech:

https://www.grafomotorika.eu/uchopy-psaciho-nacini/

Jak správně držet tužku(pero): ZDE


Procvičujte: Slova dělíme na slabiky: určujeme jejich počet a znázorňujeme krátké . a dlouhé / slabiky. Např: zajíc . / veverka ... klíče /.

Jak vyvozujeme nové písmeno:

  • Ke každému probranému písmenu si říkáme pohádku, která nám pomůže si tvar písmene lépe zapamatovat. Děti ji zkouší i samy převyprávět podle obrázku na tabuli.
  • Trénujeme čtení malého i velkého tiskacího písmene.
  • Zkoušíme nové písmenka tvarovat z drátků, plastelíny...psát malé i velké tiskací tvary na stíratelnou tabulku nebo do sešitu.
  • Hledáme písmeno v textu. Hledáme slova začínající na danou hlásku nebo ta, která mají danou hlásku uprostřed nebo na konci. Jsme stále v přípravné fázi před psaním, proto i doma uvolňujte s dětmi ruku, opravujte je, pokud nedrží správně tužku. Ve čtení platí, že "nejdříve čteme ušima". Hrajte hry: Kterou hlásky slyšíš na začátku/ uprostřed/ na konci slova?, Mimozemšťan: kouskujte slova na hlásky a dítě poznává, co říkáte př: k-o-l-o...dítě zkouší, zda už umí hlásky spojit a slyšet kolo, Kolik slabik má slovo? Která je dlouhá/ krátká? Pro matematiku je výborné hraní her: Člověče nezlob se, dětské sudoku... Nejvíc se dítě naučí, když ani neví, že se učí:-). 
  • Denně budeme skládat v Živé abecedě do mřížky nebo na lištu - nejprve písmena, potom slabiky, jednoduchá slova a nakonec věty. Slabiky skládáme nejdříve z jednotlivých písmen a později využíváme i celé vystřižené slabiky. Např.:

    l e nebo le

    m á m a nebo má ma

    M á m a m e l e m a s o . nebo Má ma me le ma so .

    Důležité informace k nácviku čtení:

    Pravidelný každodenní nácvik čtení doma je opravdu důležitý. Věnujte čtení 10 minut denně, i to stačí! Čtěte s dětmi řádky písmen a slabik.

    Dalších deset minut denně věnujte alespoň třikrát v týdnu skládání písmen a slabik do lišty podle vašeho diktátu.

    Jaké jsou etapy při nácviku čtení?

    1. dokonalá znalost probraných písmen - dítě by si mělo písmena automaticky bez delšího váhání vybavovat 2. spojování písmen do slabik

    3. spojování slabik do slov, vázané slabikování

    4. vázané slabikování přechází k plynulému čtení

    Všechny kroky na sebe navazují a není možné některou z etap přeskočit ani uspěchat. Např. pokud dítě nezvládá číst slabiku jako celek, je nutné zaměřit pozornost na znalost písmen, potom znovu procvičujeme čtení slabiky jako celku.

    Nácvik čtení slabik:

    • první hlásku ve slabice "podržíme" v puse a zároveň s ním vyslovíme následující hlásku, tím spojíme obě ve slabiku
    • důležité je kvalitní postřehování slabik, kdy dítě danou slabiku přečte automaticky, bez váhání a nutnosti tichého šeptání si jednotlivých písmen
    • pozor na délky slabik - ze začátku přeháníme
    • spojujeme slabiky s obrázkem (počáteční slabiky)
    Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky